Trt Haber

“172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi Kuruyoruz”

“172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi Kuruyoruz”
69 views
27 Mart 2019 - 1:26

Dünya Meteoroloji Günü münasebetiyle bir otelde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi arttırmak için 172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi kuruyoruz. Böylece üretilen hizmet ve ürünler vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız iletilecektir.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Dünya Meteoroloji Günü” dolayısıyla Uludağ’da bir otelde düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada konuşan Pakdemirli, bu tür kutlamaları milli meteoroloji teşkilatının hizmetlerinin tanıtılması adına önemsediğini, meteoroloji ve diğer disiplinler arasındaki ilişkilere dikkat çekilmesi noktasında değerli bulduğunu söyledi.

“GÜNEŞ, DÜNYA VE HAVA”

Etkinliklerde bu yılın temasının “Güneş, Dünya ve Hava” olarak belirlendiğini aktaran Pakdemirli, “Günümüzde dünya, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde dönüşmekte, hızlı bir biçimde değişmektedir. Hızlı nüfus artışı, artan enerji kullanımı ve sanayileşmeyle birlikte güneş, dünya, hava etkenleri ve değişkenleri, bütün hayati faaliyetleri doğrudan etkilemektedir. Buna bağlı olarak milletler ve devletler, meteorolojik olaylara bağlı doğal afetlerin tesirleriyle daha yakından ilgilenmektedir. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu tarafından her yıl yayımlanan Küresel Riskler Raporu’nun zirvesinde, 3 yıldır ‘şiddetli meteorolojik hadiseler’ yer alıyor. Ayrıca bu yılki raporda, ‘iklim değişikliğini engelleme ve adapte olma çabalarının başarısız olma ihtimali’ ve ‘doğal afetler’ gibi başlıklar, ilk 5 madde içinde yer almıştır.” diye konuştu.

Pakdemirli, meteorolojik ve iklimsel verilerin, tüm sektörlerde hava koşullarına bağlı faaliyetlerin planlanmasında önemli rol oynadığını dile getirdi.

Üretim faaliyetleri, yaşantı ve konforun iklime bağlı olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Toplumun tamamının meteorolojik hadiseler doğrultusunda planlama yapabiliyor olması, ekonomik hayata önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. İklime karşı değil de tam tersine iklimle uyumlu hareket edersek, ekonomik kayıplarımızın kazanca döneceği aşikârdır. İşte böyle bir dünyada, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz; ulaştırma, tarım, ormancılık, enerji, çevre, şehircilik, adalet, sağlık, turizm, spor gibi sektörlere verdiği hizmetlerle ulusal ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, Türk Silahlı Kuvvetlerine hava, kara ve denizde verdiği destekle de yurt savunmasına katkıda bulunmakta ve doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması konularında da ilgili paydaşları desteklemektedir. Yani biz meteorolojiye yalnız karnımızın doyması, tenceremizin kaynaması meselesi olarak bakmıyoruz ya da biz meteorolojiye ‘Yarın şemsiye mi alsak kalın mı giyinsek?’ gibi küçük bir zaviyeden de bakmıyoruz. Meteorolojinin ortaya koyduğu tahminler ve veriler artık günümüzde spordan ekonomiye, şehircilikten savunmaya kadar bütün ulusal ve uluslararası faaliyetleri yönetiyor, yönlendiriyor.”

YAĞIŞ TAHMİNLERİNDE YÜZDE 91,4 İSABET

Bakan Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, gözlem sistemlerinin ülke sathına yayılması ve sürekli faal tutulması için gayret sarf ettiğini ve teknolojik altyapısını sürekli güçlendirdiğini belirtti.

Ülke geneline yayılmış bin 866 gözlem sistemiyle, 7 gün 24 saat esasına göre çalışarak meteorolojik hadiseleri takip ettiklerini bildiren Pakdemirli, “Bu kapsamda 9 Şubat’ta Antalya Havalimanı’nda açılışını gerçekleştirdiğimiz Alçak Seviye Rüzgâr Kırılımı Uyarı Sistemi gibi uçuş güvenliğine katkıda bulunan yatırımları da hayata geçirdik.” ifadesini kullandı.

İklim olaylarını tahmin etmenin ne kadar önemli olduğunu bildiklerini anlatan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“2018 yılı yağış tahmin tutarlılığı yüzde 91,4 olarak gerçekleşirken, sıcaklık tahmin tutarlılığında yüzde 87,2 ile şu ana kadar en yüksek tutarlılık oranına ulaşılmıştır. 2018 yılında 798 adet kuvvetli meteorolojik hadise için erken uyarı yayınlanmıştır. Yüksek tutarlılık oranlarının kullanılabileceği en önemli sektörlerin başında tarım sektörü gelmektedir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği bakış açısıyla ilk defa bakanlığımız döneminde gerçekleştirilen bir uygulamadır. Böylelikle meteorolojik erken uyarı bilgilerini Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyesi 4,8 milyon çiftçinin cep telefonuna gönderiyoruz. Yine bakanlığımız döneminde uygulamaya konulan Meteo Uyarı var. 34 Avrupa ülkesi tarafından belirlenen standartlara uygun olarak artık meteorolojik uyarılar renk kodlarıyla veriliyor. İlçe bazında verilen uyarılar böylelikle çok daha kolay anlaşılıyor. Yine bizim dönemimizde ilk defa Cumhurbaşkanımız ile birlikte ‘Vira Bismillah’ diyerek açtığımız balık sezonunda, meteorolojik uyarıları tam 2 bin 500 balıkçımızın cep telefonuna göndermeye başladık. Tabii bu arada 2018 yılı içinde saniyede 167 trilyon işlem gerçekleştiren süper bilgisayar sistemimiz hizmete girdi. Bu sistemle sayısal hava tahmin modellerimizi daha yüksek çözünürlükte çalıştırarak tüm ilgili sektörlerin ihtiyaç duyduğu meteorolojik desteği sağladık, sağlamaya devam ediyoruz.”

“VATANDAŞLARIMIZI YAKINDA POLENLERE KARŞI UYARACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Antarktika’daki söz sahibi ülkelerden biri olma vizyonunu esas aldıklarına dikkati çekti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, Antarktika’daki araştırma faaliyetlerine destek olarak bir mühendisini bu bölgeye yapılan 3. Bilim Seferi’ne dâhil ettiğini ve orada gözlem istasyonu kurduğunu hatırlatan Pakdemirli, “Ülkemizde, hortum hadisesinin en sık görüldüğü Fethiye-Anamur arasındaki bölge için hortumların tespiti, takibi ve tahmini amacıyla gözlem sistemleri altyapısı, sayısal hava tahmin model çalışmaları ve vatandaşların farkındalığının artırılması konularında çalışmalar başlatılmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ayrıca, denizcilerimiz için tahmin ve uyarıları hazırlamakta, bunları kamuoyu ile paylaşmaktadır.” bilgilerini paylaştı.

Pakdemirli, turizm ve seyahat gibi birçok alanda da faaliyetler yürütüldüğüne değindi.

Denizlerde ve kara sularında seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin seyir güvenliğine yardımcı olmak amacıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahmin ve erken uyarılarını Piri Reis denizcilik sayfası altında sunmayı planladıklarını aktaran Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatandaşlarımıza daha etkin hizmet verebilmek, ulaşılabilirliğimizi artırmak için 172 Alo Meteoroloji Çağrı Merkezi kuruyoruz. Böylece üretilen hizmet ve ürünler vatandaşlarımıza 24 saat aralıksız iletilecektir. Genel Müdürlüğümüz bünyesinde tıbbi meteoroloji alanında değerlendirilebilecek çalışmalar yapılmaktadır. Bunların başında aşırı sıcak ve soğuk hava dalgalarına yönelik tahmin ve uyarılar gelmektedir. İlkbahar ve yaz mevsiminde zaman zaman ülkemizi etkileyen ve kalp ve solunum yolu rahatsızlığı olanlar, hamileler, çocuklar ve yaşlılar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için risk teşkil eden çöl tozlarının taşınımı konusunda da tahmin ve uyarılar yapılmaktadır. Son olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz ile Ege Üniversitesi işbirliğiyle polen ölçümleri yapılıyor. Meteorolojik gelişmeler ve polen hareketleri inceleniyor. Proje ile vatandaşlarımızı yakında polenlere karşı uyaracağız.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.